En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

Jag jobbar som sjöman på ett fartyg med bahamasflagg.

Får lön från min norska arbetsgivare men uppfyller för nuvarande It-avtalet och skattar inte i Sverige.

Ska på norkst vatten och arbeta en kortare period vilket innebär att skatt kommer att dras från norge på min lön.

 Ska jag då även betala skatt till sverige på denna lön?Eller gäller dubbelbeskattningsavtalet för norge även fast fartyget har bahamas flagg?

Tack på förhand

1 Comments
  1. anon
    Hans Larsson
    Apr 07, 2010

    Hej!

    Känner igen frågeställningen och ser nu att det är samma fartyg vid arbete på norskt vatten med norsk arbetsgivare. Jag vill ha denna inkomst hänförlig till artikel 15 p. 1 i avtalet som i sin tur innebär endast beskattning i Norge.

    Ett av kraven för att It-avtalet ska gälla är att vistelsen utomlands varar i minst 183 dagar sammanlagt under en tolvmånadersperiod och behöver alltså inte vara sammanhängande. Arbetet i Norge behöver alltså inte bryta It-avtalet.  

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se