En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

 Jag har precis hittat till den här fantastiska sidan, i min sökan efter ett svar på hur jag ska göra vid aktieförsäljning.

Jag har varit skriven i utlandet i mer än 10 år och tänker sälja lite aktier. En bekant berättade att jag inte måste betala svenska 30% på vinsten, utan har rätt att betala italienska 12% på vinsten, men hon visste inte vart man vänder sig.

Har skatteverket en blankett, eller är det någon annan myndighet som sköter detta?

Jag sålde även aktier förra året och undrar om jag kan få det att funka retroaktivt?

Vill tillägga att det verkar finnas NOLL information om detta på skatteverkets hemsida.

 

vänliga hälsningar

Anna

 

2 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    jan 13, 2011

    Hej!

    Ja, det är riktigt att Sverige enligt intern rätt kan beskatta aktuell reavinsten tio år efter utvandring och du kan begära omprövning hos Skatteverket ifall du felaktigt blivit påförd rea-skatt. Du nämner att du är bosatt i Italien och enligt det svensk - italienska dubbelbeskattningsavtalet, art. 13 p.4, så är det endast Italien som har rätt att beskatta aktuella vinster fr o m det år du fått hemvist där. Har du bott i Italien hela tiden så kan du begära omprövning för så många år som som svensk lag tillåter begäran om omprövning av taxering

    Det finns ett undantag från denna artikel och det är om överlåtelser av andelar i bolag avser tillgångar, som huvusakligen avser fastighet och att du har dominerande inflytande på bolaget. I ett sådant fall kan Sverige beskatta i fem år efter utvandringsår.

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

  1. anon
    annakatt
    jan 18, 2011

    Jag hade ingen aning om detta. Mycket bra info, så då finns det alltså ingen 10-årsregel? jag ska skaffa en advokat som kan det här och vet hur man ska göra.