En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

 

Som jag skrev i en tidigare fråga jobbar jag ombord på en Isle Of Man registrerad båt men för ett norskt företag, och funderade på att emigrera till Isle of man för att få skatter och pensioner att gå i ihopp på bästa sätt. Vilket inte blev av och jag istället köpte en bostadsrett i sverige.  

 

Men nu har min kolega rekommenderat mig att skriva mig i Nogre och på så vis bli anstäld direkt av det norska rederiet och inte det engelska bemanningsföretaget, och därigenom bara betala Norsk skatt och dessutom kunna bli medlem av det norska trygdessystemet.

 

Nu till min fråga om jag flyttar till Norge och har en norska anställning kan jag då fortfarande äga min bostadsrett i Sverige, för att ha och flytta tillbaka till om jag inte trivs, eller kommer skatteverket se mig som obegränsat skatteskyldig i Sverige och kommer jag behöva betala skatt till både Norge och Sverige? Min kolega säger att dubbelbeskattning ska regleras via det nordiska skatteavtalet men jag ställer mig tveksam till om det gäller när man bor i norge äger i sverige och jobbar på IOM båt.

 

Tack på förhand

Mr T

6 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    jan 16, 2013

    Hej!

    Även om du av svenska Skatteverket anses som obegränsat skattskyldig i Sverige så är det endast Norge som har rätt att beskatta dig för inkomst på det norska fartyget. Det framgår av det nordiska dubbelbeskattningsavtalet som gäller före svensk intern skatterätt.

    Hälsningar/Hans

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    mate123
    jun 18, 2013

    Svaret måste vara fel. Han skriver ju att fartyget är registrerat på Isle of Man och då är man fullt skatteskyldig i Sverige.

  1. anon
    Hans Larsson
    jun 18, 2013

    Hej1

    Jag skrev felaktigt norskt fartyg men det var registrerat på Isle of Man. Jag ber om ursäkt.

    Skatttskyldigheten lär då ändå bli Norge eftersom hemvisten enligt dubbelbeskattningsavtalet kommer att bli Norge beroende på bosättningen.

    Om en inkomst inte behandlas i någon av avtalets artiklar, kan sådan inkomst endast beskattas i hemviststaten d v s Norge - artikel 22 p. 1. Sverige kan allså inte beskatta inkomsten trots den obgränsade skattskyldigheten.

    Hälsningar/Hans

     

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    mate123
    jun 18, 2013

    Får inte ihop detta riktigt.

    Du skrev "Även om du av svenska Skatteverket anses som obegränsat skattskyldig i Sverige så är det endast Norge som har rätt att beskatta dig för inkomst..."

    Detta måste vara fel, anses han som obegränsat skatteskyldig i Sverige (vilket han kommer göra då han planerar att äga en bostadsrätt i Sverige) så är han fullt skatteskyldig till Sverige vid arbete på Isle of Man flagg.

     

  1. anon
    Hans Larsson
    jun 18, 2013

    Hej igen,

    Ja, det är riktigt med obegränsad skattskyldighet i Sverige men om han är bosatt i Norge blir hemvisten också Norge enligt avtalet. Eftersom det inte finns någon artikel i avtalet som hans inkomstförhållande direkt är hänförligt till blir artikel 22 "Annan inkomst" aktuell och det innebär endast beskattning i Norge. Avtalet har tolkningsföreträde gentemot den interna svenska lagstiftningen.

    Tolkning av avtal är många gånger svårt och i ett fall som detta blir det ytterliagre komplicerat. Det nordiska avtalet och i viss mån det amerikanska är vad jag har erfarenhet av de mest invecklade avtalen. Jag tycker det är bra att vi fullföljer denna fråga.

    Hälsningar/Hans

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    mate123
    jun 20, 2013

    Okej då fårstår jag, ja det nordiska skatteavtalet verkar tolkas väldigt olika.

    Tack för din redogörelse.