En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hur är det med mervärdesskatten på tjänster utomlands, speciellt "immateriella" tjänster?

16 Comments
  1. anon
    Clas Ramert
    May 16, 2005

    Det här är ett mycket stort och svårt ämne. Kan Du vara lite mer specifikJ?

    Clas Ramert

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    webmaster
    May 18, 2005

    Med immateriella tjänster menar jag konsulttjänster, som t.ex management, system-utveckling och varför inte skatterådgivningstjänster!?

  1. anon
    Clas Ramert
    May 20, 2005

    Konsulttjänster anses omsatta utomlands om de tillhandahålles härifrån och förvärvaren är en näringsidkare som i ett annat EG-land eller i ett land utanför EG har antingen sätet för sin ekonomiska verksamhet eller ett fast etableringsställe till vilket tjänsten tillhandahålls eller, om näringsindkaren saknar sådant säte eller etableringsställe i det landet , han är bosatt eller stadigvarande vistas där.

    Lite slarvigt skulle man på vanlig svenska kunna säga att det i de allra flesta fall inte skall vara någon moms på en konsultfaktura till ett utländskt företag.

    Var det svar på frågan?

    Clas Ramert

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    webmaster
    May 21, 2005

    Ja det var vad jag ville få bekräftat! Tack.

  1. anon
    klas
    Oct 11, 2005

    Hej Clas,

    Hur ser momsfrågan ut om jag som Svenskt bolag anlitar en distributör utomlands för förmedling av en finansiell produkt? Är jag momskyldig? I vilket land?

  1. anon
    Clas Ramert
    Oct 12, 2005

    Hej Klas!

    Momsfrågor av den här typen är oerhört svåra och kan kräva ett omfattande utredningsarbete. Jag utgår från att den finansiella produkten är en tjänst och inte en vara enligt mervärdesskattelagen. Jag utgår också från att distributören har sitt säte i ett annat EU-land.

    En bra början är att först slå fast om den finansiella produkten är en sådan finansiell tjänst som går in under undantagen i 3 kap. mervärdesskattelagen, dvs. bank- och finansieringstjänster (§ 9) och försäkringstjänster (§ 10). Om produkten är en tjänst som är skattefri vad gäller moms, ligger det naturligtvis nära till hands att tro att även förmedlingstjänsten är skattefri men så behöver inte nödvändigtvis vara fallet.

    Om inte transaktionerna blir skattefria för moms enligt 3 kap., återstår att utröna om omsättningarna skall anses ha skett i Sverige eller utomlands. Då får man gå in i det ytterst komplecerade 5 kap. Här kan nog i det praktiska livet faktureringsvägarna spela en viss roll. Fakturering från Sverige för skattepliktiga tjänster tillhandahållna distributören (som förutsätts vara näringsidkare) är sannolikt att anse som omsatta utomlands. Då uppkommer ingen svensk moms. Om distributören skall fakturera slutkunden direkt, kan man kanske anta tjänsten skall anses tillhandahållen av distributören till slutkunden och att omsättningen av distributörens tjänster sker utomlands. I sådant fall blir det naturligtvis ingen svensk moms på distributörens fakturor men i stället kan det andra landets moms bli aktuell att debitera. Om distributören skall fakturera det svenska bolaget och anses ha utfört tjänster för det svenska bolaget blir det mer komplicerat.

    Kort och gott: Här krävs tillgång till alla fakta och kanske också en viss rättsutredning för att man skall kunna komma upp till en godtagbar nivaå vad gäller säkerhet i analysen.

    Hälsningar Clas

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    chapter3
    Nov 10, 2005

    Tacker det har tekniska och grafiska kreativa tjanster ocksa?

    Jag
    har ett jobb inkommande fran USA och kan sjalvklart av konkurrens sjal
    inte lagga pa moms ovanpa priset eftersom usa inte har nagon sales tax
    pa services.

     

     

    Jens Karlsson

    Creative Director 

    Jens Karlsson

    Creative Director 

  1. anon
    Clas Ramert
    Nov 10, 2005

    Hej Jens!

    Normalt sett borde det inte bli aktuellt att debitera mervärdesskatt i Din situation. Köparen befinner sig ju utanför EU.

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    Markus
    Mar 13, 2008

    Om ett företag i ett icke EU-land debiterar ett svenskt företag kostnader för tjänster och hyra, skall detta ske med moms i så fall?

  1. anon
    Peder
    Mar 14, 2008

    Kan informera om att när det gäller handel med visa bönder i Österrike, så är dom inte berättigade att dra av momsen när det gäller handel med andra EU-länder. Dessa bönder driver företag i Österrike, så dom är inte privatpersoner.

     
    Vi måste skicka in deras faktura och fylla i ett formulär och får sedan inkassera pengarna ifrån Österrikiska staten, upp till ett halvårs väntetid på att få moms pengarna däremot.

     
    Har pratat med Exportrådet i Österrike och och detta stämmer och har även fått papper efter samtal med Skatteverket i Österrike, däremot när jag talade med Svenska Skatteverket så vet inte dom vad som gäller inom andra EU-länder.

    Fick svaret ifrån Skatteverket att det låter ju märkligt, men säger dom så är det nog helt riktigt.  Tycker det är ganska dåligt av vårt skatteverk att inte ta sig tid och undersöka saken. Fick enormt bra bemötande av Exportrådet i Wien däremot och blev uppringd osv.

    Är vi med i EU så borde våra myndigheter veta vad som gäller inom medlemsländerna och vet dom inte borde dom ta reda på det, detta kostade oss massor av extra tid och pengar som vi måste ligga ute med länge. 

     

     

  1. anon
    Lena Andersson
    Mar 19, 2008

    Hej Claes,

    Skall jag debitera moms på konsulttjänster som jag säljer till Utrikesdepartementet i England? Om jag har fattat det hela rätt bör jag göra det om de är att betraktas som "icke näringsidkare" - men jag är lite osäker på vad definitionen av näringsidkare är.

    Lena

  1. anon
    Clas Ramert
    Apr 04, 2008

    Hej Lena!

    Rimligtvis är de inte näringsidkare (not taxable person for VAT). Därmed bör Du debitera svensk moms på dem. Skulle de mot förmodan vara näringsidkare, kommer de att protestera!

    Hälsningar/Clas

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB

     

     

     

  1. anon
    Jonatanmohlin
    Jan 19, 2018

    Vad gäller med moms om jag köper en tjänst från ett annat EU-land (Italien) där tjänsten omsätts i det landet. Tjänsten det handlar om är turistguidning. 

     

  1. anon
    D Andersson
    Jan 19, 2018

    Hej!

    Om du har ett svensk VAT nummer så ska du ange det till säljaren. Säljaren ska då sälja tjänsten momsfritt till dig och du ska redovisa utgående moms i Sverige. Avdrag för denna moms medges sen enligt svenska regler.

    Mvh

    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    Jonatanmohlin
    Jan 21, 2018

    Hej Daniel,

    Tack för ditt svar. Jag har en enskild firma med VATnr.

    Guidetjänsten pris inkl. moms är 350eur/dag. Jag tror den italienska momsen är 20%. Vill du förklara med hjälp av dessa siffror. Jag har enklare att förstå då.

    Tack så mycket!
    /Jonatan

  1. anon
    D Andersson
    Jan 21, 2018

    Hej Jonatan!

    Om momsen är 20 procent så ska det italienska företaget fakturera 350/1,20 = 291,67 euro/ dag. Du ska sedan i din svenska momsdeklaration redovisa en utgående moms om ca 660 SEK (291,67 * 0,25 = ca 73 euro vilket motsvarar ca 660 SEK) samt att du sedan får avdrag med samma belopp dvs 660 SEK. Du har då betalat svensk moms på försäljningen samt fått avdrag med den.

    När man handlar inom EU så är det omvänd momsskyldighet.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB