En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hejsan, Jag är utflyttad från Sverige sedan drygt 1 1/2 år tillbaka. Jag bor just nu på Malta där jag jobbar heltid och hyr lägenhetsbostad. Jag har inget kvar i Sverige förutom bankkonto vilket används primärt för att betala CSN. Jag hälsar på familj och vänner i Sverige med jämna mellanrum och övernattar hos dem eller tar in på hotel vid de tillfällena. Jag har länge funderat på att köpa en bostadsrätt dels som sparande/investering dels för min syster att hyra. Detta har blivit speciellt intressant nu med det låga ränteläget. Skulle jag ses som obegränsat skatteskyldig om jag anskaffar en bostadsrätt i t.ex. centrala Malmö? Tack på förhand!

3 Kommentarer
  1. anon
    Ove Grip
    nov 05, 2014

    Hej steen!

    Om du förvärvar en bostad för åretruntbruk i Sverige är risken stor att Skatteverket ska anse att genom den får väsentlig anknytning till Sverige. Du skulle då bli obegränsat skattskyldig i Sverige.

  1. anon
    steen
    nov 05, 2014

    Ok, tack för svar.

    Du säger detta även fast jag bor och lever på Malta? Endast några veckors vistelser i en uthyrd lägenhet i Sverige kan anses vara väsentlig anknytning?

    Om jag finansierar den men ägandet står på någon annan, är man i samma problematik då?

    Har följade dokument under "Artikel 4" någon inverkan här?
    http://data.riksdagen.se/dokumentstatus/sfs-1995-1504/html

    Eller är "väsentlig anknytning till Sverige" helt skilt från det som tas upp i dokumentet?

  1. anon
    Ove Grip
    nov 08, 2014

    Hej igen steen!

    På din första fråga är svaret följande.

    Om bostaden i Sverige rätteligen är din men du på något sätt döljer detta så kan Skatteverket ändå betrakta bostaden som din. Det beror på vilka uppgifter som Skatteverket får tillgång till. Om Skatteverket skulle fråga dig om du har förvärvat en bostad i Sverige och du förnekar detta kan du riskera att Skatteverket anser att du har lämnat en oriktig uppgift och att du, om Skatteverket beskattar dig för inkomst, kan påföras skattetillägg.

    Du hänvisar till skatteavtalet mellan Sverige och Malta. Avtalets artikel 4 kan mycket väl medföra att du vid tillämpning av avtalet ska anses ha hemvist i Malta trots att du har förvärvat en bostad i Sverige.