En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

Här kommer en klurig en: Jag har bott i Danmark ca 3 år, ingen anknytning till Sverige. Nu har jag beslutat att flytta tillbaka till Sverige, har precis köpt en bostadsrätt som jag inte flyttat in i ännu. Innan jag flyttar in i lägenheten i Sverige säljer jag min bostadsrätt i Danmark. Klassas det som att jag har "väsentlig anknytning" till Sverige. Bemärk att jag inte bor i lägenheten i Sverige ännu, den är inte möblerad och mitt arbete/vardag är i Danmark.

Som ni vet flyttar många från Danmark till Sverige, de köper ett "billigt" hus i Skåne och fortsätter arbeta i Danmark. Nästan alla (utom några få stackare) vet att man måste sälja sitt boende i Danmark innan flytt, men jag är säker på att de flesta redan köpt sitt hus innan de säljer sitt boende i Danmark.

Vad tror ni man kan göra, kommer jag bli beskattat på försäljning av min bostad i Danmark?

Ser fram emot erat svar

2 Comments
  1. anon
    kawasaki
    Jan 09, 2007

    Om det är som du beskriver, att din enda anknytning till Sverige är en nyköpt, omöblerad bostad och du säljer din bostad i Danmark när du fortfarande bor där, får Sverige inte beskatta vinsten på bostaden.

    Det är tveksamt att du skulle få väsentlig anknytning till Sverige på ovannämnda förutsättningar. Det finns rättsfall som talar för och emot detta, men jag tycker det pekar på begränsad skattskyldighet i Sverige.

    Även om du har väsentlig anknytning till Sverige vid försäljningstidpunkten, har du enligt min mening fortfarande hemvist i Danmark. Artikel 13 i skatteavtalet (punkt 1 och/eller 2) reglerar inte fallet att du har hemvist i DANMARK och säljer en bostad belägen i DANMARK. Man får gå till artikel 22 i stället och där framgår att Danmark, och bara Danmark, får beskattningsrätten.

    För att Sverige ska kunna beskatta ska du i princip vara bosatt här när du säljer den danska bostaden (dvs. ha hemvist här enligt skatteavtalet). Och om så skulle vara fallet, kan du ju alltid ansöka om uppskov med beskattningen ;)

  1. anon
    Clas Ramert
    Jan 13, 2007

    Hej Bkepost!

    Kawasiki har som vanligt goda synpunkter. Jag tror han har rätt här!

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/Clas

    Skattepunkten AB