En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Mina föräldrar köpte 2007 en lägenhet i Israel som, vad jag vet, inte är registrerad hos Svenska myndigheter. Nu har båda gott bort och vi håller på med bodelningen. Vi planerar att behålla lägengeten länge, men kommer troligtvis sälja den inom 30-40 år och vill nu undvika eventuella skatteproblem vid en framtida försälning. För att administrera lägenheten har vi också ett Israeliskt bankkonto för löpande kostnader. På kontot disponeras enbart små summor pengar (inte mer än runt maximalt 10 000 SEK).

Finns det några risker med att ta upp lägenheten som tillgång i bodelningen nu? Kan vi behöva skatta för något mina föräldrar borde registrerat tidigare?

Vänligen Yaël

7 Kommentarer
  1. anon
    D Andersson
    okt 23, 2018

    Hej Yaël,

    Det finns inga förbud mot att äga en lägenhet utomlands. Sverige har ett skatteavtal med Israel där det framgår att inkomster från en bostad belägen i Israel ska vara helt skattebefriad i Sverige så i erat fall finns det ingen risk med att uppge detta.

    Om man säljer lägenheten så bör man dock informera Skatteverket om detta samt yrka att den inte ska beskattas i Sverige.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    Yaël
    nov 09, 2018

    <p>Tack för svar! Undrar också om man är skyldig att ta upp tillgångar så som en lägenhet eftersom den inte är skattepliktig eller om man kan utelämna den?&nbsp;</p><p>Vänligen</p><p>/Y</p>

  1. anon
    D Andersson
    nov 09, 2018

    Hej!

    Du bör informera Skatteverket när du säljer lägenheten att du har sålt en lägenhet men att du yrkar att ingen beskattnings ska ske i Sverige i enlighet med skatteavtalet med Israel.

    Mvh

    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    Goldlamb
    feb 18, 2019

    Hej, Mina tre barn har ärvt en lägenhet i Israel som vi tills vidare hyr ut . Ev kan det bli tal att sälja i framtiden. Men gäller det då både för uthyrning och försäljning det du skrivit ovan att ingen beskattning ska ske i Sverige? Bör man referera till någon speciell paragraf i skatteavtal när man yrkar att få slippa beskattas?  Behöver vi ta upp hyra - ca 5000 kr/månad?

     

    Mvh

     

  1. anon
    matgus3
    feb 19, 2019

    Kolla dubbelbeskattningsavtalet ! Finns på SKVs hemsida. Men Daniel, vad säger du. I like the Jews - lived in Israel as a child and took a Masters at NYU - often referred to as Jewish Harvard. Be kind and answer the gentleman.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    D Andersson
    feb 19, 2019

    Hej!

    Detta framgår av artikel IX i avtalet.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    matgus3
    feb 19, 2019

    Det bästa torde vara om du ur detta hänseende skattades i SE då 40 K plus 20 procent är avdragsgillt, vilket borde sätta dig i säkra sätet i Svedala, dvs 0 skatt oberoende av skatteavtal. Således, fokusera på artikel 9, som troligen ger Israel beskattningsrätten. Skit i SKV.

    <p>Mats</p>