En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

 

Hej   Har sålt en lägenhet i Israel. Reavinstskatt är betald i Israel och pengarna finns på ett bankkonto i Israel.  
1  är vi skyldiga meddela skatteverket att vi har en summa pengar på ett israeliskt konto?

2  om vi är skyldiga meddela skatteverket; vad innebär det? Behöver vi betala någon reavinstskatt i Sverige även om pengarna inte flyttas till Sverige (tänker köpa annan lägenhet till dotter som är bosatt i Israel i många år)

3  om vi väljer flytta över pengarna till en svensk bank behöver vi då betala reavinstskatt i Sverige på försäljningen av lägenheten i Israel? (Hänvisar till artikel 9 i skatteavtalet mellan Sverige och israel . Väldigt tacksam för svar      
eva 

 

 

7 Kommentarer
  1. anon
    D Andersson
    mar 09, 2020

    Hej Eva!

    Då försäljningen endast ska redovisas och beskattas i Israel så behöver ni inte meddela Skatteverket att ni har pengarna på ett konto i Israel. Det spelar inte heller någon roll om ni för över pengarna till Sverige.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    Nicki16
    mar 09, 2020

    Hej tack för svar! Glömde skriva jag e svensk medborgare. Gör det någon skillnad betr skatten?

  1. anon
    matgus3
    mar 09, 2020

    Ditt medborgarskap har inget med skatteskyldighet att gora. Det har daremot hemvist samt dubbelbeskattningsavtal. Rantan pa dina konton i Israel torde, om du har hemvist i SE rapporteras till SKV enligt CRS - om Israel deltar i detta vilket jag finner troligt. 

    <p>Mats</p>

  1. anon
    Nicki16
    mar 09, 2020

    Hej. Har ett konto bara och det finns ingen ränta på kontot.

  1. anon
    matgus3
    mar 09, 2020

    Dont worry !

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    mar 10, 2020

    Notera dock att alla kontotillgodohanden overstigande ca 10 tusen USD rapporteras. Men sager avtalet att reaskatt endast skall dras i Israel sa kan du strunta i det. Skulle fragor uppstas ar det bara att hanvisa till avtelet. Skulle du besluta attoverfora slantarna till SE och banken staller fragor ar det ocksa bara att hanvisa till fakta och avtalet.  Synd att personer som du ens oroar sig! 

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    mar 13, 2020

    Du vet att i den Israeliska armen sa har man personligt ansvar. Dylikt borde aterinforas i bla SE. Men som sagt, du kan nog skita i SKV. Mvh, Mats

    <p>Mats</p>