En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej,

Läste på Skatter.se en fråga ”Inkomst från utlandet 6/8-05” och har ett liknande problem men inom EU.
Jag jobbar med webbutv och ska from okt börja jobba för ett företag som ligger på Malta, men kommer utföra allt jobb från Sverige. Jag hade först tänkt att skaffa en enskild firma, men eftersom de är min enda arbetsgivare och jobbet är heltid, så går det tydligen inte att få F-skattsedel.

Startlönen kommer ligga på ca 24.000 kr. Jag vill naturligtvis att detta ska vara min bruttolön och dessutom få mina pengar insatta på mitt svenska bankkonto och bara betala vanlig inkomstskatt.
Vad gäller här?
Ska jag, liksom i frågan ”Inkomst från utlandet 6/8-05” själv betala soc avgifter och kommer min lön beskattas både i Sverige och på Malta?

Tack på förhand!

3 Kommentarer
  1. anon
    bjornwahlsten
    sep 02, 2007

    Bor du i Sverige betraktas du som obegränsat skattskyldig och betalar skatt på alla inkomster, från när och fjärran. Bor du däremot på Malta och uppfyller kraven för att vara begränsat skattskyldig i Sverige, beskattas du bara på Malta.

    Emellertid säger paragraf 3 i dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige - Malta:

    Om en person som är bosatt i Sverige förvärvar inkomst som enligt bestämmelserna i avtalet beskattas endast i Malta, skall sådan inkomst inte tas med vid taxeringen i Sverige. Lag (1996:152).

    http://lagen.nu/1995:1504

    Det verkar lovande, men jag skulle ändå kontrollera uppgiften med Skatteverket.

  1. anon
    Hans Larsson
    sep 03, 2007

    Hej Alfred !

    Ett avtal med ett annat land är till för att i första hand undvika dubbelbeskattning. När man ska tolka ett avtal så är hemvisten bland det första man måste bestämma för att sedan kunna gå vidare. I ditt fall är hemvisten Sverige enligt artikel 4 i avtalet.

    Du har en anställningsinkomst och av artikel 15 punkt 1 "Enskild tjänst" framgår att arbete som utförs i Sverige endast beskattas här. Ifall arbetet skulle utföras på Malta får inkomsten beskattas där. Inkomsten blir då dubbelbeskattad eftersom du har att skatta för all inkomst i Sverige enligt våra interna regler. För att undvika dubbelbeskattning får du sedan göra avdrag för den på Malta påförda skatten mot den i Sverige uttagna skatten på motsvarande inkomst - artikel 22 punkt 2a).

    Du har själv att ombesörja månatliga skatteinbetalningar under året för den maltesiska inkomsten då arbetsgivaren saknar fast driftställe i Sverige. Du ska kontakta ditt skattekontor och begära "Särskild A-skatt" kallad SA-skatt.  

    Det finns en särskild EEG-förordning, 1408/71 som styr din socialtillhörighet och den blir i ditt fall Sverige enligt förordningens huvudartikel.

    Det finns två alternativ för betalning av avgifterna, ca 33% på bruttolönen. Du kan antingen komma överens med din arbetsgivare att du får pengar till avgifterna utöver lönen och sedan själv betalar dessa, som då ska inräknas i SA-skatten, eller att arbetsgivaren registrerar sig vid Skattekontoret, Utlandsenheten i Stockholm och betalar in avgifterna.

    Beträffande paragraf 3 i avtalet, som bjornwahlsten var inne på, så har Sverige där avstått sin rätt till progressionsuppräkningen som man har enligt artkel 22 punkt 2b). Denna paragraf blir inte aktuell i ditt fall.  

     

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    Hans Larsson
    sep 05, 2007

    Hej Alfred !

    Storleken på avgifterna blev fel. De uppgår till ca 28%, då någon allmän löneavgift inte betalas av utländsk arbetsgivare, som saknar fast driftställe i Sverige. Jag hade glömt bort detta i mitt föregående svar.  

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se