En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

Flyttar permanent till Malta i höst för att jobba. Kommer betala inkomstskatt där nere och ha ett maltesiskt bankkontonummer.

Tanken är att jag ska investera pengar som blir över varje månad i aktier. I och med att jag är svensk kommer jag handla mest på Stockholmsbörsen.

Min fråga lyder: Om jag betalar maltesisk inkomstskatt, har maltesiskt bankkonto och maltesisk aktiedepå men handlar med svenska aktier, då betalar jag väl maltesisk reavinstskatt också? Detta är väl inget som jag behöver deklarera i Sverige heller så länge jag bor på Malta?

 

Tack på förhand.

MVH
David

2 Comments
  1. anon
    Hans Larsson
    Jan 25, 2008

    Hej David!

    Jag tar för givet att Du är begränsat skattskyldig i Sverige efter Din utvandring till Malta.

    Sverige och Malta har i protokoll 1995-10-09 kommit överens om ett undantag från artikel 13 punkt 5 i dubbelbeskattningsavtalet med Malta. I detta protokoll framgår, att även Sverige har rätt att reavinstbeskatta aktier/andelar i bolag om överlåtelse sker vid något tillfälle under de fem år som  närmast följer efter det datum då hemvisten i Sverige har upphört.

    En annan viktig sak att känna till är att den svenska interna skatterätten för begränsat skattskyldiga endast tillåter beskattning av andelar/aktier i svenska bolag. 

    Hälsningar/Hans

    http://www.ramert.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

  1. anon
    david.broden
    Jan 25, 2008

    Stort tack för hjälpen! Det hjälpte mycket!

    MVH

    David