En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

I likhet med RHolms tidigare inlägg skall jag flytta till Sverige från England, där jag bott och jobbat i snart 9 år. Jag är utskriven ur Sverige men har nu fått jobb på svenskt bolag. Jag har följande funderingar som jag hoppas Hans kan hjälpa mig med:

1. Jag vill överföra en summa pengar från England till Sverige. Vad rapporteras till Riksbanken/ Skattemyndigheten och behöver jag egentligen bry mig om det? Jag har ju skattat för pengarna här. Måste jag kunna "bevisa" det och var pengarna kommer från, dvs löneavier, bankutdrag, osv.?

2. Om jag lämnar lite kapital i England, blir jag då skatteskyldig i Sverige på ränteintäkterna som redan beskattas i England (iofs till 20% mot 30% i Sverige)?

3. Jag har även lite pengar i England investerade i så kallade ISA ("individual savings account") konton. Dessa är konton på upp till 7000 pund per år som Engelska staten tillåter att man investerar skattefritt, dvs räntor och ev kapitalvinster är skattefria. Måste jag trots detta betala skatt på dessa ISA konton i Sverige?

4. Jag påbörjar min anställning i Sverige i juni och skriver in mig i Sverige strax innan. Blir jag skatteskyldig (eller ens deklarationspliktig) för den engelska lön jag tjänat på mitt nuvarande jobb januari - juni i år? Den är ju beskattad i England.

Tack så mycket på förhand för hjälpen!

/Jarl

2 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    mar 31, 2008

    Hej Jarl!

    Punkt 1. Det kan inte möta några hinder att ta in dessa pengar. Du kan eventuellt få en förfrågan från Skatteverket och då får Du tala om att pengarna redan har beskattats i England.

    Punkt 2. Enligt skatteavtal med Storbritannien, artikel 11, beskattas räntan endast i Sverige.

    Punkt 3.  Även om de investerade räntorna och vinstmedlen är skattefria i England så kan jag inte se annat än att de är skattepliktiga enligt svensk lagstifning.

    Punkt 4. Nej, Du kommer att bli skattskyldig i Sverige först från och med Du bosätter Dig här. 

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    jarborra
    apr 01, 2008

    Tack så mycket Hans för de snabba och tydliga svaren!