En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

 

Jag hjälper till med marknadsföringen av en produkt från ett Schweiziskt företag. Mina intäkter ska ges i form av kommission (eller provision?), dvs ett antal procent av slutligt kontraktsvärde. Hur skattas detta. Vad gäller om kommissionen/provisionen betalas till mitt eget aktiebolag. Finns Moms med i bilden?

1 Kommentarer
  1. anon
    Clas Ramert
    nov 07, 2005

    Hej S Holmgren!

    Du lämnar inte så mycket information men jag utgår från att det Schweiziska bolaget fakturerar kunden som köper varan och att Du fakturerar det Schweiziska bolaget för den tjänst Du utför. Med dessa utgångpunkter lutar jag närmast åt att det här skulle vara en sådan förmedlingstjänst som avses i mervärdesskattelagen 5 kap. 7 a § 1. Det medför då att svensk mervärdesskatt skall debiteras men det här skulle nog må väl av en betydligt grundligare utredning.

    Hälsningar/Clas

    Hälsningar/ClasSkattepunkten AB