En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej

jag läste i tidigare svar att utbetalning av svensk pension till amerikansk medborgare beskattas endast i USA förutsatt att han inte har väsentlig anknytning till Sverige längre.   Om medborgaren också har  kvar sitt svenska medborgarskap...gör det någon skillnad? 

Det gäller en fd kommunalt och /eller statligt anställd tjänsteman och undrar både beträffande allmän pension , tjänstepensionen (KPA) .

Den privata pensionsförsäkringen beskattas hur som helst i USA vad jag förstått för den som är bosatt i USA  då han lyfter sin pension.

5 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    okt 26, 2009

    Hej !

    Ja, privat pension beskattas endast i USA.

    Pension p g a tidigare statlig och/eller kommunal tjänst beskattas endast i USA, ifall vederbörande har amerikanskt medborgarskap.  

    Allmän pension beskattas endast i Sverige även vid amerikanskt medborgarskap.  

    Det har ingen betydelse om vederbörande har väsentlig anknytning till Sverige utan det är hemvisten i dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige och USA som är avgörande. Jag tar för givet att hemvisten är USA.

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    Lisen
    nov 02, 2009

    Om jag förstår dig rätt så spelar det ingen roll för fd offentliganställds beskattning av tjänstepension om personen har kvar sitt svenska medborgarskap eller ej utan det är hemvisten som avgör?

    Hälsningar/ Lisen

  1. anon
    Hans Larsson
    nov 03, 2009

    Hej !

    Kravet är att man enligt avtalet är amerikansk medborgare - avtalets artikel 20 p. 2b. Det dubbla medborgarskapet förändrar inte tolkningen av avtalet utan beskattning sker endast i USA om hemvisten är där.  

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    hansbj
    nov 06, 2009

    Vad gäller om man vistas halva tiden i USA och halva i Sverige och har dubbelt medborgarskap? Hur beskatta då svenska o amerikanska allmänna pensioner, tjänstepensioner och privata pensioner?

  1. anon
    Hans Larsson
    nov 09, 2009

     

    Hej !

    För att kunna tolka avtalet så måste hemvisten fastställas till att vara antingen USA eller Sverige. Ifall man har bostad i båda staterna så får man sedan väga in ett antal ytterligare faktorer som exempelvis var de personliga och ekonomiska intressena är starkast. När hemvisten är fastställd kan man sedan med avtalets hjälp komma fram till hur de olika pensionerna ska beskattas.

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se