En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Vi ska köpa jackor e.d till våra anställda och undrar hur mycket dessa får kosta per styck för att inte personalen ska behöva förmånsbeskatta dem?

1 Kommentarer
  1. anon
    jopelle
    mar 14, 2006

    Så länge det framgår att jackorna är arbetskläder skall de inte fömånsbeskattas. På en vanlig jacka skall det alltså finnas en synlig logotype med firmanamnet på för att de skall räknas som
    arbetskläder(inkomstskattelagen kap11 §9). Det kan ju vara en snygg jacka trots logon plus att din firma får fin marknadsföring. Har för mig att det finns ett rättsfall på det..

    Vill du inte ha en logo på dem så kommer personalen att vara tvungen att ta upp fömånen i inkomstslaget tjänst. Det spelar således ingen roll vad de kostar utan de skall tas upp till marknadsvärdet(inkomstskattelagen kap61 §2) som en löneförmån.

     Mvh Johan