En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Hej, jag har flyttat till Grekland och fått TIN här. Jag har fyllt i blankett till min bank om att jag har skattehemvist här och inte i Sverige, då jag inte vill och kommer åka tillbaka till Sverige. Jag frågade Skatteverket om skattehemvist och de nämnde något som kallas 5 års regeln. Jag kollade på deras hemsida men har svårt att fatta vem den handlar om och vad den ens gör. Det står att jag måste bevisa att jag inte har anknytning till Sverige för att inte vara skyldig skatt? Hur bevisr jag det? Eller måste jag ens?

Är jag fortfarande obegränsat skatteskyldig till Sverige? Eller har jag bockat av allting som har med skatter att göra nu? Sorry om inlägget innehåller för lite information för att avgöra, kan inte mycket om skatter och sånt. Tack föresten till dem som hjälpte mig med mitt tidigare inlägg.

Mvh

7 Comments
  1. anon
    matgus3
    Nov 22, 2017

    5 arsregeln innebär att det är du som i 5 ar efter flytt maste bevisa att du har hemvist i annat land. Hyreskontrakt brukar räcka. Likaså  deklaration i tex Grekland. Svenska banker brukar sätta ner skatt pa räntor till 0 efter flytt. Drar de skatt sa far du begara omprovning för att fa pengarna tillbaka. 

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    Nov 22, 2017

    Beträffande framtida beskattning av kapital i SE så reglreras detta av dubbelbeskattningsavtalet mellan SE och Grekland. Se artikel 13. Vill du själv inte läsa avtalet, fråga SKV om vad den sk 10 arsregeln ar satt till för flyttad till Grekland. I manga länder ar antal ar efter flytt nedsatt, i mitt fall som boende i HR, till 0 ar. För beskattningsar 2017 sa kommer SE dra skatt oavsett vad då dy flyttade i augusti.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    D Andersson
    Nov 22, 2017

    Hej!

    Det är precis som Mats skriver, dvs att du ska bevisa att du är begränsat skattskyldig i Sverige de fem första åren och därefter ska Skatteverket bevisa att du är obegränsat skattskyldig i Sverige. Det kan vara bra att tänka på att man uppdaterar sin adress i utlandet hos Skatteverket (har inget med folkbokföringen att göra) så att Skatteverket kan nå dig med deklarationer mm. Om du får en deklaration måste du lämna in den och ska skriva under övriga upplysningar att du är begränsat skattskyldig i Sverige.

    Mvh

    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    matgus3
    Nov 22, 2017

    Var också medveten om att din svenska bank kommer rapportera eventuella räntor till SKV även i framtiden och att SKV i sin tur rapporterar detta till sin Grekiska motsvarighet. ​ mitt fall betyder detta att jag deklarerar årligen i SE, där skatten satts ner till 0 procent, varefter jag tar upp detta till beskattning här i HR varje år och skattar antingen 12 procent eller progressivt för dessa inkomster här i HR.  Hur Grekisk beskattning sker och till vilka satser vet jag inte, men detta kan säkert dina släktingar. Notera att SKV endast skickade mig deklaration de 2 åren efter flytt. Därefter har jag hemtat upp den via mobilt bank ID och deklarerat elektroniskt,. Jag kontrollerar säkerställer därmed att SE skatt inte utgår på räntor, men skattar därefter för dem här. Skulle tro att samma kommer gälla dig.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    re8ecka
    Nov 23, 2017

    Tack för alla svar! Mycket uppskattat.

    Jag ringde Skatteverket och dem svarade att jag behöver ett hemvist intyg från myndigheterna i Grekland, sen ska jag skicka det till Skatteverket (en gång) och då är allt avklarat & jag är inte längre skyldig att betala skatt i Sverige.

    Problemet nu är att jag inte kan skaffa mig ett hemvist intyg, för jag uppfyller inte kraven enligt myndigheterna. Kravet är bland annat att man ska ha en inkomst och ett jobb, vilket jag inte har. 

    Så min sista fråga på detta forum nu är: Är det "dåligt" att låta mig vara skatteskyldig i Sverige längre än nödvändigt? Dvs, att låta mig enligt papper betala skatt i Sverige, fast i verkligheten betalar jag inte något då jag inte har någon inkomst/äger något som ska skattas, m.m? Om, en dag jag skaffat jobb i Grekland  fixar ett hemvist intyg och skicka in till SKV, är allt ordnat och klart då? Det jag undrar är om det är okej att jag står skriven på skatt i Sverige några år, och att det inte binder mig till att de nekar att jag sedan vill byta till att skatta i Grekland? Att det inte finns några konsekvenser såsom dubbelskattning så småningom? Hoppas ni förstår. 

    Mvh

  1. anon
    D Andersson
    Nov 23, 2017

    Hej igen!

    Så länge du inte har några inkomster som ska tas upp i Sverige så gör det inget om du står kvar i Sverige då ingen skatt ska betalas i Sverige. Glöm dock inte att ändra allt så fort du får ett jobb i Grekland.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    matgus3
    Nov 24, 2017

    Hej Rebecka, då jag flyttade till HR, så krävde de endast, för att utförda ett residency card, att jag översatte ett svenskt bankutdrag som visade att jag hade tillräcklig inkomst eller kapital att leva på, vilket inte var mycket. Jag tog detta till en auktoriserad översättare, därefter gick jag till det lokala polishuset med detta dokument, hyresavtal samt pass. Några månader senare kom mitt residency card. I övrigt, vill du få ett skattehemvistintyg, skaffa dig ett lokalt bankonto med ränta i G, varefter skatt kommer dras i G på detta. Därefter kan du få ett skattehemvistintyg ! Men Daniel har rätt, har du inga inkomster i Sverige så kan du i princip strunta i SKV. Avslutningsvis,  du skall vara glad för att detta forum existerar då du kan få svar här. Det är nämligen inte tvärtom ! Enjoy Greece.

    <p>Mats</p>