En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej
Jag bor i Qatar sedan 2013 och är utskriven tillsammans med min familj. vi har sommar ställe i Sverige, inga inkomster i Sverige. jag undrar nu om jag gör en större kapital investering i fonder, ISK eller liknande hos svensk bank eller investerings bolag vad jag blir skatteskyldig för? endast den möjliga inkomsten som investeringen ger, eller riskerar jag att bli beskattad för andra inkomster? min lön utomlands eller liknande?

6 Comments
  1. anon
    D Andersson
    Nov 13, 2018

    Hej!

    Att du investerar i en fond, ISK etc medför inte att du anses ha väsentlig anknytning till Sverige. Om du saknar väsentlig anknytning så är du begränsat skattskyldig i Sverige vilket innebär att Sverige endast kan beskatta utdelningen med kupongskatt. Äger du svenska aktier direkt och säljer dem tio år efter flytten kan de beskattas i Sverige. Finns de på ett ISK ska de inte beskattas.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB

  1. anon
    matgus3
    Nov 13, 2018

    Som utskriven kan du inte invstera i ISK. Du kan investera i tex svensk kapitalförsäkring. Om du bor i Qatar så tror jag ingen skatt utgår på svensk KF. Däremot så kommer SE dra sedvanlig schablonskatt då svensk KF anses vara svenskt skattesubjekt. Vill du undvika svensk skatt skulle jag råda dig att investera i svenska icke utdelande fonder på depå utomlands. Saxo bank har sådant. Vad du då betalar är en avgift. Nordnet och Avanza har inga filialer eller dotterbanker utomlands.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    Nov 18, 2018

    Tilläggas kan att Avanza, Nordnet mfl svenska institut inte tar betalt för KF. Endast en minimal riskpremie utgår. Schablonskatten är för närvarande ca 0.5 procent, men kommer stiga med stigande svenska statslåneräntor. Förvänta dig dock ingen chock under 2019. Du kan även sätta upp en utländsk kapitalförsäkring - de kostar i snitt 1 procent per annum av kapitalet. Notera dock att det är möjligt att inget dubelbeskattningsavtal existerar mellan Qatar och SE, varför det fins risk att du måste deklarera och betala schablonskatt på dessa, även om jag betvivlar detta i ditt fall då du är begränsat skatteskyldig och ingen deklarationsplikt för kapitalinkomster har i SE. Korrekt Daniel ?

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    Nov 18, 2018

    Trots att inget DTA existerar. Rärr Daniel ? Vidare Daniel, låt oss säga att man flyttar till tex Kroatien, som har ett DTA där 10 års regeln är satt till 0 år, men vidmakthåller tex bostad i SE, vistatas där mindre än 72 dagar per år mm, är då kapitalinkomster skattepliktiga i SE - förutom den kupongskatt om 15 procent SE då tar på SE aktier ? Räntor är enligt artikel 11 satta till 0.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    D Andersson
    Nov 18, 2018

    Hej!

    När det gäller Qatar har Sverige bara ett skatteavtal som gäller utbyte av information. När det gäller avkastningsskatten så är det försäkringsbolaget som är skatteskyldig att betala in skatten så indirekt kommer man att få betala den i Sverige om man har en svensk kapitalförsäkring. Har man en utländsk kapitalförsäkring så är man bara skyldig att betala avkastningsskatten om man är obegränsat skattskyldig i Sverige.

    Mvh
    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB