En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

1)Jag är anställd för ett internationellt flygbolag med ledning i Schweiz.  Jag är bosatt i Sverige. Enligt avtalet mellan Schweiz och Sverige behöver jag allenast betala skatt i Schweiz.  Kan jag även bli skatteskyldig i Sverige?
2) Måste jag betala socialavgifter i Sverige?
Tack för hjälpen!

1 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    feb 03, 2010

    Hej!

    Eftersom du är bosatt och obegränsat skattskyldig i Sverige beskattas inkomsten här och samtidigt har Schweiz rätt att beskatta samma inkomst och detta framgår av dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige och Schweiz - artikel 16 § 3. Jag kan inte se att endast Schweiz enligt avtalet har rätt att beskatta inkomsten.

    Den i Schweiz påförda skatten får sedan avräknas mot den i Sverige påförda skatten avseende aktuell inkomst.

    Schweiz är inget EU-land men har anslutit sig till EU/EES förordning - EEG 1408/71 som innebär att du ska tillhöra det schweiziska socialförsäkringssystemet om flygbolaget utöver ledningen även där har sitt säte, filial eller fast representation. 

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se