En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

I DTA mellan SE och HR står att all reavinst samt ränteinkomster skall beskattas i Kroatien, inte SE vid stadigvarande bosättning i HR. Svensk intern rätt talar om beskattningsrätt i SE om tex väsentlig anknytning existerar i form av tex en Brf. Vad gäller? Avtalet eller Svensk intern rätt ? Mao, kan man flytta till HR, realisera här ,ed den låga kapitalbeskattnining som gäller här samtidigt som man tex har en Brf i SE? Tror att detta kan vara intressant för forum läsare i allmänhet så reavinstskatt här är 0 för aktier köpya innan 2016 och 0 om man sitter på dem i 2 år. 12 procent annars, 0 på obligationer och 0 på bankräntor. IPS är fortfarande oklart hur det skall betraktas. Likaså KF.

4 Kommentarer
  1. anon
    matgus3
    mar 30, 2019

    <p>Tilläggas kan att den sk 10 års regeln är i avtalet satt till 0 år.</p>

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    mar 30, 2019

    Samt att artikel 13 i avtalet säger att alla reavinster skall beskattas hör i HR. Jag flyttade till HR innan jag sålde min Brf i Stockholm - något jag egentligen inte ville. Borde jag, som jag gjorde betalat 22 procents skatt i SE? HR har ingen skatt på dylik reavinst. Och ja, jag hade min hemvist i Kroatien då. Frågan är ytterst relevat då SKV skulle kunna vara återbetalningsskyldiga om ca 700 tusen SEK. Och frågan anknyter även till vår Polska väns fråga. Notera dock att i detta DTA är 10 års regeln 0 år. Samt att vår Polska vän kanske inte ens bott i SE i 10 år.

    <p>Mats</p>

  1. anon
    matgus3
    mar 31, 2019

    Kollade. Tror jag åker på den. Tror dock inte detta gäller för Polsk medborgare som vistats mindre än 10 år i SE. Men den övergripande frågan består om intern svensk rätt om tex väsentlig anknytning vis a vis avtal. What do you say Daniel ?

    <p>Mats</p>

  1. anon
    D Andersson
    mar 31, 2019

    Hej!

    Generellt sätt gäller avtalet före svensk lagstiftning så om ett skatteavtal förklarar att en vinst endast ska beskattas i tex Kroatien så kan inte Sverige beskatta kapitalvinsten. När det gäller bostäder så står det dock att Kroatien får beskatta inkomsten i artikel 13 p 1, dock finns det enligt avtalet inga hinder för Sverige att beskatta bostaden. Det är det normala i skatteavtalen dvs att båda staterna får beskatta vinsten vid försäljning av en bostad.

    Mvh

    Daniel

    Daniel Andersson är skattejurist hos Skattepunkten AB