En privat sajt med många skattetips och en guldgruva för dem som arbetar aktivt med skatter!

Denna webbplats administreras av Skattepunkten AB
Skattepunkten AB ger Dig professionell skatterådgivning

Kontakta Skattepunkten AB när Du behöver privat hjälp av en skattekonsult.

Body: 

Hej!

Vet att frågan varit uppe tidigare här. Vill bara få det bekräftat.

Om jag bor i sverige, anställd av ett österrikiskt flygbolag. Flyger över hela världen. Är hemma i sverige max 170dgr på ett år.

 

Lön utbetalas oskattad och utan arbetsgivaravgifter. Vill ta upp inkomsten i sverige genom sk SA-skatt. Jag vill även betala sociala avgifter i sverige för pension och sjukförsäkring.

Har ett liv i sverige med bil o bostadsrätt.

 

1. Har försäkringskassan rätt att säga nej? Alltså utförsäkra mig? De verkar inte förstå att man kan tänka sig betala sociala försäkringar själv. De tycker också det är märkligt att österrike inte betalar in soc avgifter. Men nu får jag en bruttolön där jag själv ansvarar för att det beskattas enligt regler i sverige.

2. Måste jag uppkomma med en kontrolluppgift varje år från min arbetsgivare som inte har fast anknytning till sverige?

 

Mvh

 

3 Kommentarer
  1. anon
    Hans Larsson
    okt 30, 2008

    Hej!

    Det är alldeles riktigt att Du i Sverige ska betala s. k. särskild A-skatt. Skatteverket begär in kontrolluppgiften för att försäkra sig om att Du uppgett korrekta uppgifter i deklarationen. Det finns i dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige och Österrike en bestämmelse om informationsutbyte mellan länderna. I Ditt fall bör därför Din inkomstuppgift från Österrike dessutom förr eller senare hamna på den svenska skattemyndighetens bord. 

    Då det gäller socialtillhörigheten så styrs den av en EG-förordning, 1408/71, som försäkringskassan har att rätta sig efter. Enligt huvudregeln i artikel 14.2 i nämnda förordning så ska personal, som är anställd hos ett företag som bedriver internationell befordran av t. ex. passagerare, omfattas av det lands lagstiftning där företaget har sitt säte d. v. s. i Ditt fall Österrike. Företaget är skyldigt att betala avgifter enligt österrikisk socialavgiftslag.   

     

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se

  1. anon
    altidude
    okt 31, 2008

    Hej!

    Tack för svar.

     

    Om bolaget betalar pension och socialförsäkring i Österrike och jag bor i Sverige, har jag då någon "användning" för dessa pengar? Typ vid sjukdom - har jag då österrikisk ersättning?

     

    Likaså att gå till läkare i sverige - vad skulle det innebära för mig kostnadsmässigt?

     

  1. anon
    Hans Larsson
    nov 03, 2008

    Hej!

    Ja, Du har rätt till sjukersättning enligt bestämmelserna i Österrike och även för avsättning till kommande pensionering.

    Det finns säkert också överenskommelser inom EU som gör att Du kan besöka läkare i Sverige utan högre kostnad för Dig än för ett läkarbesök i Österrike. Du bör höra efter med Din Försäkringskassan hur detta regleras. Be att få tala med någon handläggare som är specialist på detta område. Jag vet att Försäkringskassan i Malmö har en specialenhet för EU-ärenden ifall den egna kassan inte kan svara. Lycka till!

    Hälsningar/Hans

    http://www.skattepunkten.se

    Hälsningar/Hans

    https://www.skattepunkten.se